Freeszemle az Örkényben?
Igen, ez most lesz, erre készülünk. November 12-18. között leszünk az Örkény Színházban – amit ezúton is köszönünk nekik! A királyi úton című nagyszínpadi produkciónkat a salzburgi Mozarteum diákjaival közösen hoztuk létre, Volker Lösch és Christoph Lepschy vezetésével, ezt még nem láthatták eddig a nézők Magyarországon, ezen kívül korábban elkészült előadásainkat mutatjuk be a stúdióban, vagy annak előterében, néhányat közülük utolsó alkalommal. A másik fontos eseménysorozat a Hagyd ott az elefántcsonttornyot című, ingyenesen látogatható konferencia, ennek keretében november 14-18-ig minden nap délután hattól pódiumbeszélgetések lesznek a művészet és aktivizmus témakörében.
Akkor vannak együttműködések – ez jó, de kezdjük az elejéről, mi van a Freeszfével?
Sok munka – így egyszerűen. Az egyik, talán legfontosabb célunk, amiért alakult az egyesület, hogy az EmEx-es (Emergency Exit) osztályok végig csinálhassák a képzést, és diplomát szerezzenek – az ebben a tanévben megvalósul. Tehát az első nagy célt teljesítjük.
Van új cél?
Dolgozunk rajta. Elindultak, és futnak a felnőttképzéseink már harmadik éve. Közben a tapasztalataink alapján ezek is fejlődnek, így változnak is. A helyszínek is változnak, cserélődnek, ahol dolgozni tudunk. A változásokból az egyesület is mindig tanul – és ezeket a tapasztalatokat próbáljuk integrálni egy 21. századi képzésbe.
Hogyan működik most a Freeszfe?
Kisebb és nagyobb feladatokat tűzünk ki, ezeket az egyesületben az elnökség indítja el, de nem mi dolgozzuk ki. Bevonunk sok szakembert, az egyesület tanárait, diákjait is. Az egyesületnek van 5-6 alkalmazottja, akik segítik a megvalósítást – azt tudni kell, hogy a felnőttképzésben hatalmas adminisztrációs feladatok vannak, amiket szintén ők végeznek. Biztos vagyok benne, hogy sokkal több együttműködést és projektet valósítanánk meg, ha nem lenne forráshiányunk, és többen tudnának főállásban az egyesületben dolgozni.
Ezzel most sok hasonló szervezet küszködik – mi az, ami ehhez adja a napi erőt?
A Freeszfe olyan hely lett, ami megőrzi a normalitás alkotmányát. Tehát a rengeteg negatív impulzust, furcsa érzést, abszurd történést, ami a mindennapokban ér minket, és folyamatosan szétzilálja a gondolatainkat, próbáljuk másképp kezelni – a lassan extrémnek minősíthető normalitás szellemi terében, együttműködve mindenkivel. Egy ilyen helyzet valahogy összehozza azokat az embereket, akik hasonlóan éreznek, gondolkodnak. Nekünk van miről beszélgetnünk, mert van színház, és van művészet akkor is, hogyha már semmi nincs. Ha már csontmeztelenül állunk egy hegy tetején, ahová száműztek, mert mindent elvettek tőlünk, színház akkor is lesz.
Visszatértünk a színházhoz.
Vissza, igen. Hatalmas öröm, hogy ugyan a képzéseink most elsősorban a szakma független színházi részét tekinthetik természetes terepüknek, de a hallgatóinknak és a végzetteknek vannak kőszínházi lehetőségeik is. Aktívan dolgoznak, pályázatokat nyernek, előadásokat készítenek. A Freeszfe pedig próbálja mindezt segíteni, szellemi műhelyként és produkciós irodaként. Így készült több, most az Örkényben a Freeszemlén bemutatandó előadásunk. Érdemes őket megnézni.
A Freeszemle teljes programja: https://www.orkenyszinhaz.hu/hu/hirek/freeszemle-az-orkenyben
Balázs