A film sötét és depresszív színvilága szívbe markolóan érezteti velünk a főszereplő nyomorát mely az ő cselekvőképtelenségéből fakad. Maga a cselekmény nem kimondottan összetett a megnyomorodott főszereplő képzelete tusát vív a lelki ismeretével, és mellé az emlékeit vetíti fel. Míg maga a főszereplő egy orvosi kísérlet alanya és ez a kísérlet az oka annak, hogy életben hagyták.
A film cselekménye az 1. világháború nyugati frontnak orvosi rendszerében zajlik, ahol a megcsonkult John Bonham, amerikai katona fekszik, aki civil önkéntesként vonult be a seregbe. Az ezerkilencszáztízes évek amerikai hadseregébe rendkívüli átalakulások zajlottak melynek alapjait a John Pershing által irányított hadvezetés fektette le. Az amerikai Egyesült Államok szárazföldi hadd erejénél kétszázezren szolgáltak a békeidők alatt, azonban ez a létszám elérte az ötmillió főt a háborúba lépésre. Ebből az ötmillió emberből az első világháború végéig kétmillió vonult át Franciaországba és kis számban az olasz frontra. Ez a háború az amerikai hadsereg számára ahogyan Andor László is írja inkább egy keresztes háború jellegű motivációt jelentet, míg inkább a németek és a franciák esetében ez a nacionalizmus volt. Köszönhetően a háború lokális mivoltának.
Érdekes kép amikor John képzeletében egy tánc játszódik melynek közepén felbukkan Wilson elnök az alábbiakat hajtogatva:” igazságos és hosszan tartó béke kell” miközben a párjával táncoló főszereplőtől lekéri a lányt, tökéletes szimbóluma annak, hogy a hatalom hogyan tette özveggyé a női társadalmat. Az idézet pedig Wilson elnök 14. pontos béke javaslatán élcelődik, és azok korabeli hatástalanságán. A filmben többször is felbukkan azzal a mondat, hogy ez hogy a demokráciáért harcolni kell, ez a szlogen volt annak a propaganda gépezet eszköze mely az amerikai közvéleményt pár hónap alatt háború pártivá formálta.
A kép forrása: elozetes.hu
Dóczi Benedek